h5Hemoroid Hastalığının Sınıflandırılması (İç hemoroid, dış hemoroid)

Hemoroidal hastalık iç (internal) ve dış (external) olmak üzere ikiye ayrılır. İç hemoroid  dokusu anüsün iç tarafında dişli çizgi (linea dentata) olarak tanımlanan çizginin üst tarafında bulunur ve hastalığı da buradan başlar, hastalık ilerledikçe aşağıya doğru bu çizginin altına göç ederek anüsten dışarıya doğru sarkar.

İç hemoroidler başlangıçta ağrı yapmazlar, kanama ile kendilerini belli ederler. Hemoroid hastalığının çoğu iç hemoroidlerden oluşur. Dış  hemoroid  dokusu anüsün kenarında, dişli çizginin alt tarafında bulunur, anüsün dışında cilt altında bulunan ve olağan şartlarda görünmez olan damarsal bir dokudur. Dış hemoroide bağlı hastalık durumunda başlangıç aşamasından itibaren şişlik belli olur, kanama ve ağrı yapar.Gerek iç gerekse de dış hemoroidlerde, eğer hemoroid şişliği içindeki kan pıhtılaşarak katılaşmış ise çok şiddetli ağrı yapar ve duruma tromboze hemoroid denir, genellikle acil ameliyata ihtiyaç duyulur.

 

h6

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 0.00 (0 Oy)
   

Bilgilendirme

Modern Cerrahi sitesi, sık görülen bazı cerrahi hastalıklarla ilgili bilgi vermek ve hastaları bilinçlendirmek amacıyla oluşturulmuştur. Site içeriğinde tıptaki son bilgi ve teknolojinin sunulmasına dikkat edilmiştir. Burada verilen bilgiler hiçbir şekilde hastalığınızın tanı ve tedavisi için bir hekim gereksinimine alternatif değildir. Bu bilgilere bakarak kendi kendinize tedavi uygulamak ya da hastalığınızı önemsememek gibi davranış şekillerinde bulunmamanız önerilir.

   

Üye Girişi

   

İletişim Bilgileri

 • Op.Dr. Cengiz Dibekoğlu (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email:
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 • Op.Dr. Kubilay Kemertaş (Genel Cerrahi Uzmanı)
  Email :
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  florance
   

Sayfalarımızı Sosyal Medyanıza Ekleyin