Yazdır
Gösterim: 8706

h1

Hemoroid aslında bir hastalık adı değildir. Hemoroidler, anal kanalın (makatın) ve rektumun (kalın barsağın en son bölümü) en alt kısmının iç duvarını örten tabakanın (mukozanın) altında bulunan ve etrafındaki bağ dokusuyla birlikte biraz genişlemiş damar yumaklarıdır.
Bunlar, içleri kan ile dolu olan yastıkçık şeklinde normal anatomik yapılardır. Görevleri anüsün tam olarak kapanmasını sağlamak ve buradan olabilecek sızıntı tarzı kirlenmelere engel olmaktır. Böylece dışkılamayı kontrol eden sfinkter denen kaslara yardımcı olurlar.
Hemoroidal doku bu yönüyle insanda günlük yaşam kalitesini sağlamakta önemli yere sahiptir.


Hemoroidler iç ve dış hemoroid olarak ikiye ayrılır.
Anüsün ciltten kalınbarsak hücrelerine geçiş bölgesinde dişli çizgi olarak adlandırılan çizginin üst kısmında olanlara iç hemoroid, alt kısmında olanlara dış hemoroid denir. İç (internal) hemoroidler anal kanalın içinde, dış (external) hemoroidler anüsün çevresinde bulunurlar.
Anal kanalın kesitini bir saat kadranı gibi düşünürsek, sırt üstü yatan bir insanda, iç ve dış hemoroid grubunun her birinde üçer adet hemoroid yastıkçığı vardır ve bunlar saat kadranında 3, 7  ve 11 hizalarında bulunurlar.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Beğeni 2.63 (4 Oy)